الماس داران پارسه خاورمیانه

۰۲۱-۹۱۳۰۵۱۶۱

مشاوره رایگان

در گذشته کد اقتصادی شناسه ای 12 رقمی بود که پس از تشکیل پرونده و تعیین حوزه توسط سازمان امور مالیاتی و اقتصادی به اشخاص حقیقی و حقوقی تعلق می گرفت. اما در حال حاضر و با توجه به الکترونیکی شدن موارد ذکر شده، شناسه ملی شرکت ها به کد اقتصادی آن ها تبدیل شده تبدیل شدن شناسه ملی به کد اقتصادی باعث سهولت در انجام امور دارایی و مالیاتی شده است . نکته حائز اهمیتی که وجود دارد این است که حتما باید در سازمان امور مالیاتی تشکیل پرونده فیزیکی بدهید.

در این مطلب، ما قصد داریم تا علاوه بر تعریفی کلی درباره  کد اقتصادی،به توضیح کامل مزایا، مدارک مورد نیاز و مراحل اخذ این کد بپردازیم.

داشتن هر گونه سوالی، شما عزیزان می‌توانید با تیم الماس داران پارسه خاورمیانه در ارتباط باشید.

و راهنمایی های لازم را از کسب کنید.

اخذ کد اقتصادی برای تمام فعالان عرصه تولید، توزیع، مونتاژ و صادرات و واردات ضروری می باشد و موظف به دریافت کد بوده تا تمام فعالیت های خود را در چهار چوپ قانون انجام دهند و لازم به ذکر است که اخذ کد اقتصادی برای شخصیت­های حقیقی منوط به ارائه پروانه کسب و معرفی محل فعالیت است.

اخذ کد اقتصادی به فعالان تجاری کمک کرده تا با نظارت بر فعالیت های اقتصادی آن ها، توسط دولت حمایت شوند. و این شماره برای اشخاص حقوقی و حقیقی، مانند یک مجوز کسب و کار است که می تواند فضای رقابتی سالمی را برای آن ها ایجاد کند.

هر شرکتی پس از ثبت و انتشار آگهی در روزنامه رسمی، باید برای اخذ کد اقتصادی اقدام نماید.

برای انجام این کار، ابتدا باید به اداره مالیات و دارایی مراجعه کرده و سپس برای شرکت، تشکیل پرونده داد.

عدم دریافت شماره اقتصادی

در صورتی که شرکتی برای دریافت شماره اقتصادی خود اقدام نکند، علاوه بر جریمه شدن، اجازه امضای هیچ گونه قرارداد و تسلیم اظهارنامه مالیاتی به اداره مربوطه نخواهد داشت.

اشخاص حقیقی و حقوقی
که مکلف به اخذ کد اقتصادی هستند
  • اشخاص حقیقی
  • اشخاص حقوقی

کلیه‌ افرادی که در حوزه های تولید، مونتاژ و توزیع کالا و یا در حوزه کارهای خدماتی و دارای جواز کسب‌ و کار از مراجع مربوطه هستند و یا دارای مکانی برای فعالیت تجاری خود هستند.

در توضیحات بالا به دو مورد
|
  • مجوز فعالیت کسب و کار
  • مکان فعالیت تجاری

مجوز فعالیت جهت اخذ کد اقتصادی درواقع همان جواز کسب یا هر مجوز دیگری که از سازمان مربوطه جهت انجام امور تجاری اخذ شده باشد. به عنوان مثال جواز مرغداری از سازمان جهاد کشاورزی.

پیامدهای امتناع از اخذ کد اقتصادی یا سرپیچی از قوانین مربوط به کد اقتصادی

امتناع از اخذ کد اقتصادی یا سرپیچی از قوانین مربوطه، پیامدهایی به همراه دارد. اگر شرکت برای بار اول مرتکب چنین خطایی شود؛ طبق قانون باید دو برابر سود حاصل از معاملات خود را به عنوان جریمه پرداخت کند. چنانچه شرکت تخلف موردنظر را برای بار دوم نیز تکرار کند؛ طبق قانون محل اقامت آن به مدت سه ماه پلمپ می¬شود. تکرار خطای مذکور برای بار سوم منجر به محکومیت مدیران شرکت به سه تا شش ماه حبس می¬گردد.

1-کد اقتصادی به اشخاص حقیقی و حقوقی که کسب و کارشان مشمول مالیات می باشد تعلق می گیرد ولی شناسه ملی فقط به اشخاص حقوقی تعلق می گیرد.

2-مرجع صادر کننده شناسه ملی اداره ثبت شرکت ها است و مرجع صادرکننده کد اقتصادی ، سازمان امور مالیاتی کشور است .

3-کد اقتصادی ، توسط قوه مجریه و شناسه ملی توسط قوه قضاییه صادر می شود.

1-برای شرکت در مزایده و مناقصات

2-برای اخذ گواهی ارزش افزوده و ارائه اظهارنامه مالیاتی نیاز به کد اقتصادی است

3-برای افتتاح حساب بانکی مربوط به شرکت

4-برای قرارداد های رسمی دولتی

5-جلوگیری از رقابت ناسالم

6-پرداخت مالیات عادلانه به دولت

7-عقد قرارداد با شرکت های مختلف و صدور فاکتور

8-احراز هویت اشخاص حقیقی و حقوقی در اداره مالیات و دارایی

9-انجام امور تجاری و اقتصادی بصورت قانونی

1-مساجد و تکایا و حسینیه ها

2-کلیه اشخاص حقیقی که در زمینه های فرهنگی و هنری و ادبی فعالیت دارند. مثل نقاشان، نویسندگان

3-کلیه اشخاص حقیقی که به  فعالیت پیمانکاری اشتغال داشته و ارزش پیمان های آن ها در طول یک سال شمسی، بیش از  ۵۰ میلیون ریال نباشد.

مدارک های لازم

1-کپی برابر با اصل شناسنامه (کلیه صفحات) مدیرعامل و اعضای هئیت مدیره

2- کپی برابر با اصل کارت ملی (پشت و رو) مدیرعامل و اعضای هئیت مدیره

3-گواهی امضای صاحبان امضاء مجاز (می بایست در دفترخانه اسناد رسمی و خطاب به اداره امور مالیاتی منطقه مورد نظر گرفته شود)

4- سند مالکیت یا اجاره نامه کد رهگیری دار با کاربری اداری یا تجاری

5- تاییدیه کدپستی یا اصل قبض آب یا برق یا گاز یا تلفن

6- دفترچه تکمیل شده ثبت نام اشخاص حقوقی

7-مهر شرکت

8- وکالتنامه وکیل در صورت مراجعه وکیل جهت انجام امور

1-اوراق ثبتی شرکت برای شرکت ها با مسئولیت محدود ( تقاضا نامه ، شرکتنامه ، اساسنامه ، مجمع عمومی موسسین، جلسه هیئت مدیره)

برای شرکت های سهامی خاص ( اظهارنامه ، اساسنامه ، مجمع عمومی موسسین ، جلسه هیئت مدیره )

2-آگهی تاسیس

 3-روزنامه های تاسیس و تغییرات

 4-کپی برابر با اصل شناسنامه (کلیه صفحات) مدیرعامل و اعضای هئیت مدیره

 5- کپی برابر با اصل کارت ملی (پشت و رو) مدیرعامل و اعضای هئیت مدیره

6-گواهی امضای صاحبان امضاء مجاز (می بایست در دفترخانه اسناد رسمی و خطاب به اداره امور مالیاتی منطقه مورد نظر گرفته شود)

7- سند مالکیت یا اجاره نامه کد رهگیری دار با کاربری اداری یا تجاری (آدرس بایستی مطابق با آخرین روزنامه رسمی تغییرات واظهارنامه باشد و سند مالکیت باید به نام شرکت باشد و یا اجاره نامه باید به نام شرکت و به نمایندگی مدیرعامل باشد)

8- تاییدیه کدپستی یا اصل قبض آب یا برق یا گاز یا تلفن

9- دفترچه تکمیل شده ثبت نام اشخاص حقوقی

10-مهر شرکت

 11- وکالتنامه وکیل در صورت مراجعه وکیل جهت انجام امور

فرآیند و مراحل

——————

مراحل دریافت کد اقتصادی

بایستی مدارک اعلامی فوق را به ادارات مالیاتی تسلیم کنید. کارشناس حوزه مالیاتی شما، مدارک را بررسی و پس از ارزیابی، دستور ثبت را صادر می کند.

این مدارک پس از ثبت، تحویل اداره نظارت و پیگیری شده و پس از اقدامات قانونی، مدارک به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی، ارسال و به اداره امور اقتصادی ارسال می شود. کد اقتصادی  توسط این اداره، صادر و برای متقاضی ارسال می شود. این کد روی کارت اقتصادی قرار گرفته و هر تغییری در مکان شرکت، بایستی به اطلاع سازمان امور مالیاتی برسد تا در کد اقتصادی ، ثبت شود.

۱-پیش ثبت نام الکترونیک
نقطه شروع فرآیند ثبت نام الکترونیک جهت دریافت شماره اقتصادی پیش ثبت می باشد. در این مرحله اطلاعات پایه ای از شما دریافت میشود شماره تلفن همراه شما تأیید شده و لازم است شما تأییدیه پستی مرتبط با کدپستی محل فعالیت را در سیستم بارگزاری نمایید. در نهایت پس از تکمیل اطلاعات درخواستی و فشردن کلید تأیید نهایی وارد مرحله بعدی خواهید شد. چنانچه تا هفت روز اطلاعات خود را تأیید ننمایید پرونده ایجاد شده به صورت خودکار حذف خواهد شد.
۲-صحت سنجی اطلاعات
در این مرحله بخشی از اطلاعات ثبت شده شما در مرحله پیش ثبت نام از منابع مختلف سازمانی استعلام و بررسی شده و صحت آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت. چنانچه به هر دلیل در اطلاعات مغایرتی یافت شود، موضوع با پیامک به شما اطلاع داده شده و شما مجدد باید وارد سامانه پیش ثبت نام شده و مرحله یک را تکرار نمایید
۳-تولید و ارسال اطلاعات کاربری
چنانچه اطلاعات اولیه پیش ثبت نام شما مورد تأیید سازمان قرار گیرد برای شما یک نام کاربری و کلمه عبور ایجاد خواهد شد. این اطلاعات به صورت پیامک روی شماره تلفن همراه ثبتی شما ارسال خواهد شد. باید دقت داشت اطلاعات کاربری محرمانه بوده و مسئولیت سوءاستفاده از آن بر عهده شما خواهد بود
۴-ثبت نام الکترونیک
پس از دریافت اطلاعات کاربری شما باید وارد سامانه ثبت نام شوید. پس از ورود باید اطلاعات تکمیلی در خصوص بنگاه اقتصادی خود را در فرم های این سامانه تکمیل نمایید. همچنین میتوانید اطلاعات پایه که در مرحله پیش، ثبت نام ثبت کرده اید ویرایش نمایید. در نهایت پس از تکمیل همه اطلاعات خواسته شده کلید تأیید نهایی را فشار دهید
۵-اعتبارسنجی ستادی و میدانی اطلاعات
در این مرحله تمامی اطلاعات شما در مرحله ثبت نام در واحدهای ستادی و واحدهای میدانی و همچنین پرونده فیزیکی مالیاتی شما در حوزه بررسی شده و در صورت وجود مغایرت پیامکی جهت اصلاح اشکالات به شما ارسال خواهد شد. در نهایت چنانچه اطلاعات ثبت نام شما مورد تأیید سازمان قرار گیرد شما به مرحله نهایی ۴۵ رسیده و امکان ارسال اظهارنامه الکترونیک و همچنین استفاده از سایر خدمات سازمان را خواهید داشت
موارد کاربرد
|

نکات مهم برای دریافت کد اقتصادی جدید

1- تمامی اشخاص حقوقی که به امر توزیع هر نوع کالا و کارهای خدماتی، تولیدی، مونتاژ و واردات و صادرات فعالیت دارند و همچنین تمامی اشخاص حقیقی که در امور اشاره شده اشتغال دارند و دارای مجوز کسب و کار از مراجع مربوطه یا دارای محلی برای فعالیت تجاری هستند، مکلف به اخذ کد اقتصادی می باشند.

2-جواز فعالیت تجاری: مجوز فعالیت، سندی است که طبق آن فعالیت هر شخصی از طرف وزارت بازرگانی یا سایر مراجع ذی‌صلاح مربوطه قبول شده باشد. بطور مثال گواهی فعالیت صنعتی (کارگاه یا کارخانه) از طرف وزارت صنایع، مجوز داروخانه‌ها از طرف وزارت بازرگانی، فعالیت مرغداری از طرف جهاد، پروانه‌های کسب و کار صادره از طرف اتحادیه‌های صنفی و معرفی‌نامه‌های سازمان برنامه و بودجه برای پیمانکاران همگی از نمونه‌های مجوز فعالیت هستند.

3-مکان فعالیت تجاری: محل فعالیت تجاری به واحدی گفته می‌شود که آن مکان از طرف مراجع قانونی دیگر و از طرف شهرداری به‌عنوان محل فعالیت اقتصادی شناخته شده و فعالیت مربوطه در آن با جواز کسب یا بدون جواز قابل انجام است. مانند دفتر پیمانکاری یا واسطه‌های شغل‌های مشابه که اینگونه فعالیت نیاز به مجوز ندارد و داروخانه‌ها یا برخی دیگر از مشاغل که محل فعالیت آنها الزاما با مجوز کسب است. محل فعالیت به‌صورت اجاره‌ی قطعی در اختیار مؤدی قرار می‌گیرد.

4-رسید بانکی: واریز مبلغ به فیش بانکی به حساب ۵۲۳ خزانه به یکی از شعب بانک ملی در تمامی شهرها از طرف مؤدی.

5-پرینت مربوط به کد اقتصادی: برگه‌ پرینت چاپ شده که قبل از صدور کارت دریافت می کنید شامل تمامی اطلاعات مربوط به مؤدی اعم از اطلاعات هویتی و مالیاتی است که بوسیله مأمورین پست به‌عنوان رسیدی از طرف مؤدی در پرونده‌ی وی ثبت و بایگانی خواهد شد.

Simple Flowchart
Start
Process 1
Process 2
End
درخواست مشاوره
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
نام و نام خانوادگی:
اشتراک گذاری این مطلب در :