الماس داران پارسه خاورمیانه

۰۲۱-۹۱۳۰۵۱۶۱

مشاوره رایگان

مستندات مورد نیاز برای اخذ ایزو و دریافت گواهینامهISO  موضوعی میباشد که سؤالات متعددی را برای بیشتر سازمانها و موسسات و صاحبان صنایع ایجاد کرده است. این سوال که آیا اخذ استاندارد ایزو میتواند وضعیت بهره وری و فرایندهای سازمان را بهبود دهد جزو بزرگترین پرسشهای مدیران ارشد سازمانها میباشد و همیشه این سوال وجود دارد که آیا برای ارتقاء سطح کیفی تولیدات و خدمات نیاز به گرفتن گواهینامه ایزو دارند؟

اخذ استاندارد و گواهینامه های ایزو اعم از گواهینامه های ایمنی بهداشتی- محیط زیست –IMS-HSE و سایر استانداردهای مرتبط تایید می کند که سازمانی که این استانداردها را پیاده سازی نموده است براساس فرایند تعریف شده استاندارد بین المللی ISO اقدامات لازم را انجام داده است یا خیر و باعث مزیت رقابتی برای دریافت کنندگان میگردد. لذا اغلب سازمانهای صنعتی خدماتی و همچنین صاحبان کسب و کارهای کوچک و بزرگ تصمیم به دریافت گواهینامه ایزو می گیرند.

انواع
|

   هر سازمان در مرحله اول باید تصمیم گیری نماید که چه گواهی نامه ایزو را میخواهد اخذ نماید . بستگی به مشتریان سازمان و فرایندهای آن، انتخاب گواهی نامه از اهمیت خاصی برخوردار میباشد بسیاری از گواهینامه های ایزو شباهت زیادی در سیستم خود دارند که به سازمانها امکان دریافت تعدادی از گواهینامه های ایزو را میدهد که می تواند به تجارت آنها کمک کند. سازمان ایزو تاکنون حدود 22674 استاندارد منتشر کرده و اعضاءآن 162 کشور و کمیته فنی آن به تعداد 788 برای پیشرفت استاندارد میباشد.

گواهی نامه هایی ایزو که سازمانها و شرکتها میتوانند آنرا دریافت نمایند :

گواهینامه ها کاربرد
ISO9001 استاندارد ایزو مدیریت کیفیت
ISO14001 استاندارد ایزو مدیریت محیط زیست
ISO10004 استاندارد ایزو رضایتمندی مشتری
ISO45001 ایمنی و بهداشت شغلی
ISO14001 مدیریت محیط زیست
ISO10002 مدیریت شکایت مشتریان
HSE ایمنی و بهداشت برای شرکت نفت و گاز
HACCP ایمنی مواد غذایی
ISO22000 استاندارد ایزو سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی
ISO 3632:2011 استاندارد زعفران و ادویه
IMS سیستم مدیریت یکپارچه
ISO 16050:2003 استاندارد آجیل و خشکبار
ISO 9202:1991 استاندارد جواهرات، طلا و نقره
HALAL تطابق مواد غذایی با الزامات قوانین اسلامی
EFOM گواهینامه تعالی سازمانی
IATF استاندارد ایزو مدیریت کیفیت صنعت خودروسازی
IWA2 استاندارد ایزو ویژه مراکز و موسسات آموزشی
ISO10015 استاندارد ایزو اثربخشی آموزش در سازمان ها
ISO29000 مدیریت کیفیت صنایع مرتبط با نفت،گاز و پتروشیمی
ISO17025 صلاحیت آزمایشگاه های انجام دهنده آزمون و کالیبراسیون
ISO13485 مدیریت کیفیت تجهیزات پزشکی
CE گواهینامه انطباق محصول اتحادیه اروپا
GMP گواهینامه اصول تولید خوب محصول
: ISO 31000، ISO 31010 مدیریت ریسک
ISO 26000 مسئولیت اجتماعی
نشان استاندارد ایران

نشان استاندارد ایران دارای یک کادر اصلی می باشد که به صورت S لاتین است و می تواند هم گویای واژه safety(ایمنی) و هم علامت اختصاری استاندارد ( standard ) باشد. طرحهای داخل کادر نیز به نحوی با موضوع کاربرد ارتباط دارند و طرح داخل علامت اصلی واژه(ایران) است و در صورتیکه نشان وارونه شود حروف اختصاری موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به زبان انگلیسی ( ISIRI ) مشاهده می گردد.

اخذ ایزو برای شرکت

انواع مختلفی از استانداردهای صدور ایزو وجود دارد که بر جنبه‌های مختلف فعالیت تجاری یا سازمانی تمرکز دارد. قبل از دریافت گواهینامه ایزو، باید کل فرایند کسب‌وکار خود را به‌طور کامل بررسی کنید. سپس تجزیه‌وتحلیل کنید که کدام بخش از فرایند را می‌خواهید با استانداردهای ایزو استاندارد کنید و بر این اساس گواهینامه ایزو را انتخاب کنید: به‌عنوان مثال سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ به سازمان کمک می‌کند تا رضایت مشتری را از محصولات و خدمات شرکت افزایش دهد. یا ایزو ۱۴۰۰۱ بر مدیریت زیست‌محیطی تمرکز دارد.

مدارک و مستندات لازم برای گرفتن ایزو

برای پیاده سازی استاندارد ایزو در اول باید با توجه استاندارد مورد نظر، الزامات را شناسایی کرد. در مرحله دوم باید با توجه به الزامات شناسایی شده نسبت به مستند سازی و ایجاد روش های اجرایی و دستورالعمل های اجرایی اقدام گردد. در مرحله سوم باید روش های اجرایی و دستورالعمل های اجرایی طراحی شده در سازمان پیاده سازی و مستقر گردند و سوابق آنها در فایل های کامپیوتری مرتبط نگهداری شوند. نماینده مدیریت و یا مدیر تضمین کیفیت، مسئولیت نظارت بر اقدامات مستند سازی و پیاده سازی را بر عهده خواهد داشت. پس از پیاده سازی مستندات و سوابق، شرکت گواهی دهنده اقدام به برگزاری یک یا دوجلسه ممیزی سیستم مدیریتی کیفیت مورد نظر مینمایدکه پس از تایید مدارک توسط ممیز، گواهینامه ایزو برای شرکت صادر میشود.

درخواست مشاوره
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
نام و نام خانوادگی:
اشتراک گذاری این مطلب در :