الماس داران پارسه خاورمیانه

۰۲۱-۹۱۳۰۵۱۶۱

مشاوره رایگان

قانون مالیات بر ارزش افزوده در بیشتر از 140 کشور جهان وجود دارد. مالیات بر ارزش افزوده یکی از انواع مالیات است و در واقع مالیات بر مصرف محسوب می‌شود.

در این مطلب، ما قصد داریم تا علاوه بر تعریفی کلی درباره اخذ گواهی ارزش افزوده،به شرح انواع،نحوه محاسبه، مدارک مورد نیاز و مراحل این آن به طور کامل بپردازیم.

و در صورت داشتن هر گونه سوالی، شما عزیزان می‌توانید با تیم الماس داران پارسه خاورمیانه در ارتباط باشید.

و راهنمایی های لازم را از کسب کنید.

تولیدکننده محصولات و حتی توزیع‌کنندگان محصولات (واسطه‌ها) باید مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند. البته این مبلغ در واقع از مشتری دریافت می‌شود و سپس توسط تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان برای دولت ارسال می‌شود. به این معنی که در نهایت مشتری یا همان خریدار (مصرف‌کننده کالا) بابت خرید کالا مالیات می‌پردازد.

به منظور اجرای این مالیات در ایران، لایحه آن برای اولین بار در دی ماه ۱۳۶۶ به مجلس شورای اسلامی برده شد. این لایحه در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بررسی قرار گرفت و پس از اعمال نظرات موافق و مخالف به صحن علنی مجلس رفت که پس از تصویب ۶ ماده از آن بنا به تقاضای دولت و به دلیل اجرای سیاست تثبیت قیمت‌ها به دولت بازگردانده شد درسال ۱۳۷۰ بخش امور مالی صندوق بین‌المللی پول، در راستای اصلاح نظام مالیاتی جمهوری اسلامی ایران، اجرای سیاست مالیات بر ارزش افزوده را بعنوان یکی از عوامل اصلی افزایش کارایی و اصلاح نظام مالیاتی پیشنهاد نمود. با توجه به نظرات کارشناسان صندوق بین‌المللی پول، مطالعات و بررسی‌های متعددی در این زمینه در وزارت امور اقتصادی و دارایی صورت پذیرفت و اجرای مالیات بر ارزش افزوده در سمینارها و کمیته‌های مختلف علمی با حضور کارشناسان داخلی و خارجی مورد تأکید قرار گرفت.

وزارت امور اقتصادی و دارایی در راستای طرح ساماندهی اقتصادی کشور، انجام اصلاحات اساسی در سیستم مالیاتی از جمله حذف انواع معافیت‌ها، حذف انواع عوارض وگسترش پایه مالیاتی را با تأکید خاص بر کارایی نظام مالیاتی، شروع نمود و مطالعات جدید امکان‌سنجی در این زمینه به عمل آورد.

با توجه به اهمیت بسط پایه مالیاتی بعنوان یکی از اصول اساسی سیاستهای مالی طرح ساماندهی اقتصاد کشور، معاونت درآمدهای مالیاتی وزارت امور اقتصادی و دارایی مطالعات علمی متعددی را با در نظر گرفتن خصوصیات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور در زمینه اجرای مالیات بر ارزش افزوده، از دی ماه ۱۳۷۶ آغاز کرد.

  • ارزش افزوده
  • مالیات بر ارزش افزوده

که در زبان انگلیسی با عنوان Value added شناخته می‌شود، به ارزشی گفته می‌شود که در فرآیند تولید یک محصول به کالای واسطه‌ای یا همان مواد اولیه محصول اضافه می‌شود. البته ارزش افزوده مختص به یک کالا نیست، بلکه به فرآیند تولید مرتبط است.

در یک تعریف دقیق ارزش افزوده به افزایش ارزش پولی کالا در طی مراحل تولید گفته می‌شود. با عبور یک کالا از هر مرحله از تولید محصول ارزشی به کالا اضافه می‌شود که به آن ارزش افزوده می‌گوییم. ارزش افزوده را می‌توانیم برابر با اختلاف بین ارزش محصول تولید شده با مجموع ارزش مواد اولیه یک محصول بدانیم که گزارش ارزش افزوده را تشکیل می‌دهد.

سامانه گواهی ارزش افزوده تنها فضایی است که برای انجام همه امور مرتبط با گواهینامه ارزش افزوده می‌توانید به آن مراجعه کنید. از سال 94 امکان اعتبار سنجی ارزش افزوده از طریق این سامانه فراهم‌شده و افراد می‌توانند به‌سادگی به بررسی اعتبار ارزش افزوده خود بپردازند. امکان بررسی صحت گواهینامه ارزش افزوده شرکت‌ها و مشاهده سوابق مالیاتی از طریق این لینکامکان‌پذیر است. 

 

  

برای استعلام اعتبار گواهینامه ارزش افزوده شرکت‌ها در سایت بر روی این لینک کلیک کنید.

 

فهرست شرکت‌های بلک لیست (لیست سیاه) مالیات ارزش افزوده را از طریق این لینک جستجو کنید.

 

 

استعلام گواهی ارزش افزوده در سامانه مالیات ارزش افزوده علاوه بر کد اقتصادی شرکت با استفاده از کد ملی نیز امکان پذیر بوده که البته مخصوص اشخاص حقیقی است. استعلام گواهی ارزش افزوده با کد ملی از روندی مشابه استعلام گواهی ارزش افزوده با کد اقتصادی تبعیت می کند.

 

باید توضیح داد که متقاضی استعلام گواهی ارزش افزوده با کد ملی ابتدا باید وارد سامانه استعلام گواهی ارزش افزوده شده و کد ملی مودی ( شخص حقیقی ) به علاوه کد امنیتی را وارد کند. به این ترتیب، اقدام به استعلام گواهی ارزش افزوده با کد ملی نماید. در ضمن برای استعلام گواهی ارزش افزوده با کد ملی، لازم است تا شماره ملی به صورت یک عدد ده رقمی و بدون علامت خط فاصله ( – ) وارد سامانه گردد.

هر سه ماه یا در پایان هر فصل به مدت 15 روز به مالکان مشاغل و کسب و کارها مهلت داده می‌شود تا با مراجعه به سامانه مالیات بر ارزش افزوده، ابتدا اظهارنامه ارزش افزوده را تکمیل و سپس پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بر اساس فیش مالیاتی صادر شده توسط اداره امور مالیاتی را پرداخت کنید.

 

همه مؤدیان مالیات ارزش افزوده برای ارسال اظهارنامه ارزش افزوده تا تابستان 1401 موظف بودند که برای این کار به سامانه مالیات بر ارزش افزوده به این نشانی،مراجعه کنند.

اما از پایان تابستان 1401 طبق بخشنامه سازمان امور مالیاتی همه مؤدیان موظف شدند که از درگاه ملی خدمات الکترونیک به این نشانی،برای تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده استفاده کنند.

برای ارسال اظهارنامه ارزش افزوده بر روی لینک کلیک کنید: ( نام کاربری و کلمه عبور که در پیش ثبت نام ارزش افزوده دریافت کرده اید را در قسمت ورود به سامانه وارد کنید)

 

انواع مالیات
بر ارزش افزوده
مالیات بر ارزش افزوده تولیدی، مالیات بر ارزش افزوده مصرفی و مالیات بر ارزش افزوده درآمد 3 نوع مالیات بر ارزش افزوده هستند که به شرح ذیل تعریف میشود
  • مالیات بر ارزش افزوده تولیدی
  • مالیات ارزش افزوده مصرفی
  • مالیات بر ارزش افزوده درآمد

در مالیات بر ارزش افزوده از نوع تولیدی، اعمال مالیات هم بر فروش کالاهای مصرفی و هم بر فروش کالاهای سرمایه‌ای صورت می‌گیرد. یعنی بنگاه اقتصادی با خرید کالا هیچ اعتبار مالیاتی را کسب نمی‌کند.

سرانجام، قانون مالیات ارزش افزوده با اختیارات ناشی از ماده ۸۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در ۵۳ ماده و ۴۷ تبصره در تاریخ 17/02/1378 در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصویب شد

تا در مدت آزمایشی ۵ سال از تاریخ اول مهرماه ۱۳۸۷ به اجرا گذاشته شود. از ابتدای سال ۱۳۹۳ میزان این نوع از مالیات در ایران مجدداً افزایش یافت و از ۶ درصد به 9 درصد تغییر کرد. اما با توجه به اینکه این قانون به صورت موقت باید اجرا می شد، از 13 دی 1400 قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده به اجرا درآمد. البته اجرای کامل این قانون منوط به راه اندازی کامل سامانه مؤدیان و ثبت نام همه مؤدیان مالیاتی در این سامانه است.

مدارک های لازم

۱- کد اقتصادی
۲- کپی مدارک اعضای شرکت اعم از شناسنامه و کارت ملی ( براساس آخرین تغییرات)
۳- آگهی تاسیس شرکت
۴- اخرین تغییرات شرکت
۵- وکالتنامه
۶- آدرس کامل سکونت پیمانکار  (شخصی حقیقی یا حقوقی است که طی امضای پیمان (قرارداد) با کارفرما، متعهد به اجرای موضوع مورد پیمان می‌شود)

کارفرما، متعهد به اجرای موضوع مورد پیمان می‌شود)

۷- تلفن ثابت و همراه پیمانکار و در صورت امکان مدیر عامل
۸- کد پستی پیمانکار
۹- مجوز فعاليت (گواهي صلاحيت يا نام شركت در سايت رتبه بندي)

۱۰- كد پستي دفتر و يا در صورت نبود كد پستي محل فعاليت يا منزل

1-نام بانک شرکت

2-نام شعبه بانک

3-کد شعبه

4-شماره حساب

5-تلفن رئیس هیات مدیره

6-کد پستی و آدر رئیس هیات مدیره

7-کد اقتصادی

8-آخرین تغییرات

9-مدارک شناسایی کلیه اعضای شرکت

نحوه محاسبه ارزش افزوده برای اشخاص حقیقی و حقوقی

طی یک دوره سه ماهه در یک سال ، شرکت مبلغ X را به صورت قانونی و طبق قوانین اعلام شده توسط سازمان مالیاتی خریداری میکند ، در حین خرید ۹درصد X را اضافه بر مبلغ کالا به فروشنده به عنوان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت میکند، از طرفی شرکت مبلغ Y را به صورت قانونی و طبق قوانین اعلام شده توسط سازمان مالیاتی به فروش می رساند. در حین فروش ۹ درصد Y را اضافه بر مبلغ کالا از خریدار به عنوان مالیات بر ارزش افزوده دریافت میکند. در پایان مهلت سه ماه مالیات اخذ شده در مقابل مالیات پرداخت شده قرار میگیرد و مازاد آن به اداره ارزش افزوده طی فیش مالیاتی پرداخت میگردد و اگر مقدار مالیات پرداخت شده بیشتر باشد میتوان آن را از دولت استرداد نمود یا به دوره بعد موکول کرد.

ثبت نام در سامانه
|

در صورتی که هنوز در سامانه ارزش افزوده ثبت نام نکرده اید، از طریق لینک زیر می‌توانید در سامانه ارزش افزوده ثبت نام کنید:

درخواست مشاوره
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
نام و نام خانوادگی:
اشتراک گذاری این مطلب در :