الماس داران پارسه خاورمیانه

۰۲۱-۹۱۳۰۵۱۶۱

مشاوره رایگان

بعد از ثبت یک شرکت ممکن است لزوم تغییرات شرکت برخی از موارد ثبت شده پیش بیاید. مواردی چون تغییر در آدرس شرکت، تغییر موضوع فعالیت شرکت، تغییر نام، افزایش یا کاهش سرمایه، جابجایی سمت‌های اعضای هیات مدیره، خروج برخی از اعضای هیات مدیره و ورود اعضای جدید ، فوت برخی از اعضای هیات مدیره و جایگزینی با اعضای جدید، انتقال و جابجایی سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت محدود و انتقال و جابجایی سهام در شرکت سهامی خاص و … از جمله این تغییرات هستند.

 

جهت انجام هر کدام از تغییرات شرکت ها مذکور می بایست صورتجلسه ای جداگانه و خاص همان نوع تغییر تنظیم و ثبت صورتجلسه انجام شود. هر اشتباهی ولو کوچک در تنظیم این صورتجلسات ممکن است موجب وارد شدن خسارات مالی و حقوقی به شرکت و اعضای هیات مدیره گردد، بنابراین توصیه می گردد تنظیم و ثبت صورتجلسات به وکیل متخصص ارجاع گردد.

طرح صنعتی چیست ؟

وفق ماده 20 قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری ، هر گونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط ، رنگ ها و یا بدون آن ، به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است .

 به زبان ساده تر تغییرات ظاهری و فنی که در محصول یا صنایع دستی ایجاد می شود و این تغییرات نباید کپی و قدیمی باشد بلکه باید در آن نوآوری و ابتکار به کار رفته باشد بنابراین، طرح های صنعتی می توانند جنبه اختراعی نیز داشته باشند.  به عنوان مثال: مونوپاد برای عکاسی، ماسک فیلتر دار، سرویس آشپرخانه و ….

همانطور که می دانید یکی از دغدغه های بزرگ طراحان و مالکان طرح های صنعتی، کپی برداری رقبا از طرح های آن هاست. زیرا ساخت یک طرح صنعتی به تلاش و زمان زیادی نیاز داشته تا بتواند پس از عرضه به بازار، مورد توجه مشتریان قرار گرفته و سودآوری قابل توجهی را برای مالکان آن به ارمغان آورد. از این رو، جهت جلوگیری از سوء استفاده افراد سود جو و حمایت از مالکان و طراحان طرح های صنعتی، قوانین و مقرراتی توسط دولت ها وضع شده است.

چه طرح هایی بعنوان طرح
|

۱- طرح باید جدید باشد یک طرح در صورتی جدید محسوب خواهد شد که عین آن قبل از تاریخ تسلیم یا تقاضانامه ثبت در دسترس عموم نباشد.

۲- طرح باید اصیل باشد یک طرح در صورتی اصل محسوب می شود که بطور مستقل توسط طراح  به وجود آمده باشد و کپی یا تقلیدی از طرح های موجود نباشد.

۳- طرح باید شخصیت فردی داشته باشد یعنی تأثیر کلی که طرح بر کاربر آگاه بوجود می آورد با تأثیر کلی که طرح های قبلی که قبلاً در دسترس عموم قرار گرفته اند بر آن کاربر بوجود می آورد، تفاوت داشته باشد.

ویژگی های طرح صنعتی

  • ویژگی های کاربردی
  • ویژگی های ظاهری

کاربردعملی برای آن زمینه نیز وجود داشته و قابل استفاده باشد.

تفاوت طرح صنعتی
|

اختراع ایجاد یک وسیله جدید صنعتی است که قبلا وجود نداشته است ولی طرح یا مدل، ایجاد اشکال ابتکاری است که می تواند در زمینه های گوناگون صنعتی یا غیر صنعتی کاربرد داشته باشد مثلا طراحی و دوخت لباس می تواند فقط جنبه زیبایی داشته باشد اما در تولید محصول جدید نقشی ندارد اما طراحی بدنه اتومبیل در صنعت تولید اتومبیل کاربرد دارد. در قوانین بسیاری از کشورها از جمله قانون مالکیت فکری و صنعتی فرانسه ، طرح های تزئینی اختراع محسوب نمی شوند حتی اگر در فرآورده های صنعتی کاربرد داشته باشند.پس می توان گفت که اختراع یعنی ابداع تولیدات جدید. بین اختراع و طرح ها از نظر ماهیت و از جهت فرم درخواست ثبت به دو صورت تفاوت وجود دارد:

  • تفاوت ماهیتی
  • تفاوت شکلی

خصوصیات اختراعی با موضوع پدیده فنی، با خصایص موضوع طرح یا مدل تزئینی، کاملا متفاوت است و قابل تفکیک هستند نه به این معنا که وصف فنی و وصف تزئینی در کنار همدیگر قرار نمی گیرند؛ یعنی موضوع یک طرح  صنعتی می تواند هم جنبه فنی داشته باشد و هم تزیینی یا برعکس ممکن است طراحی یک اختراع به طرح صنعتی بسیار نزدیک شده و جنبه زیبایی نیز داشته باشد،در این صورت گواهی اختراع فقط از جنبه فنی اختراع، قابل حمایت است و طرح آن نمی تواند از حمایت گواهی نامه اختراع بهره مند شود، مگر این که طرح اختراع هم جداگانه به ثبت برسد ، اما هرگاه طرح یک اختراع، از خود اختراع تفکیک ناپذیر باشد، در این صورت طرح موضوع اختراع نیز از طریق گواهی حق اختراع قابل حمایت خواهد بود.

مدارک لازم جهت ثبت طرح صنعتی

1-کپی شناسنامه و کارت ملی مالک

2-کپی شناسنامه و کارت ملی طراح

3-نمونه کالا از طریق عکس از 6 زاویه مختلف

4-آدرس و کد پستی طراح و مالک

5-شماره تماس و پست الکترونیکی مالک

6-توصیف نامه برای مشخصات طرح صنعتی

1-روزنامه تاسیس و تغییرات شرکت

2-کپی شناسنامه و کارت ملی طراح و صاحبان شرکت

3-نمونه کالا از طریق عکس از 6 زاویه مختلف

4-تلفن تماس، آدرس و کد پستی شرکت

5-تلفن تماس و پست الکترونیکی صاحبان شرکت

6-توصیف نامه برای مشخصات طرح صنعتی

فرآیند و مراحل

——————

۱-ثبت نام و تکمیل فرم اظهارنامه در سایت اداره ثبت طرح های صنعتی
۲-بررسی اظهارنامه توسط کارشناس مربوطه
۳-اعلام تایید یا رد اظهارنامه
۴-صدور ابلاغیه پذیرش
۵-تشکیل پرونده فیزیکی در اداره ثبت طرح های صنعتی
۶-پرداخت هزینه های ثبتی قانونی
۷-اخذ شماره ثبت طرح صنعتی
۸-انتشار آگهی طرح در یک روزنامه رسمی
۹-صدور آگهی
۱۰-اخذ گواهی طرح صنعتی

نکات مهم

قوانین ثبت طرح صنعتی

مزایا
|
  • مزایا
  • معایب

1-امکان دسترسی به بازارهای جدید.

2-جلوگیری از فعالیت‌های تکراری.

3- اختراع ثبت شده قابل انتقال است و در صورت فوت صاحب حق به ورثه او منتقل می‌شود.

4-مخترع حق انحصاری نسبت به ساخت، صادرات و واردات را بدست می‌آورد که بدین ترتیب از ساخت، عرضه برای فروش بر اساس اختراع ثبت شده بدون اجازه قبلی مالک آن جلوگیری به عمل می‌آید و شرایط مناسبی برای حضوری مطمئن در بازار ایجاد می‌شود.

5-امکان استفاده از مزایا و تسهیلات ارائه شده برای شرکت‌های فن اوری و دانش‌بنیان.

6-ثبت اختراع باعث افزایش ارزش تجاری اختراع و در نتیجه افزایش سود بیشتر خواهد شد.

درخواست مشاوره
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
نام و نام خانوادگی:
اشتراک گذاری این مطلب در :