نحوه ثبت برند مواد غذایی در ایران و جهان

نحوه ثبت برند مواد غذایی در ایران و جهان

نحوه ثبت برند مواد غذایی در ایران و جهان

نحوه ثبت برند مواد غذایی در ایران و جهان:

در این مقاله می‌ خواهیم در رابطه با نحوه ثبت برند مواد غذایی در ایران و جهان ( برند خوراکی ) توضیح دهیم. به طور کلی همواره مواد غذایی از نیاز های مهم و اصلی انسان ها است.

زمانی که یک فرد می خواهد به کسب درآمد از طریق مواد غذایی بپردازد، بایستی این امر را به طور کاملاً قانونی به اجرا درآورد. در غیر این صورت ممکن است که قانون به خاطر موارد مهم بهداشتی با آن مقابله نماید. مورد اهمیت بودن مواد غذایی در تمام دوره ها برای انسان باعث شده است که افراد زیادی به کسب درآمد از طریق آن اقدام نمایند. به همین منظور مواد غذایی بازار گرمی دارد.

باید بدانید اگر چه مواد خوراکی و در واقع مواد غذایی بسیار مورد اهمیت برای انسان است اما مهمترین چیز در این رابطه حفظ بهداشت و سلامت آن می باشد. از این رو در تمامی کشور ها برای زیر نظر داشتن بهداشت و سلامت تمامی مواد غذایی هایی که تولید و عرضه می شود، افرادی که در این زمینه فعالیت دارند را به ثبت برند مواد غذایی وا می ‌دارند. مسلما ثبت برند مواد غذایی در ایران و جهان نیازمند رعایت بسیاری از نکات مهم و طی کردن پروسه های قانونی است.

همچنین اگر شرکتی اقدام به تولید محصول و یا خدمات خود نماید و محصولات یا خدمات آنها در بازار تقاضای زیادی پیدا کند ممکن است افرادی سودجو برندشان را زود تر از آنها به ثبت برساند، بنابر این هر نوع کسب و کاری که قصد رشد در بازار رقابتی ایران و جهان را دارد می بایستی ابتدا نسبت به ثبت برند خود اقدام نماید.

 

 

ثبت برند مواد غذایی در ایران

ثبت برند مواد غذایی در ایران

 

 

اهمیت ثبت برند مواد غذایی در ایران و جهان:

همواره در طول روز انواع مختلفی از غذا های آماده نظیر: نوشیدنی ها، دسرها، بیسکویت ها، اسنک هایی نظیر: کرانچی و پفک در ایران و جهان در میان مردم عرضه می گردد.

توجه داشته باشید اگر قانون ثبت برند مواد غذایی در ایران و جهان وجود نداشته باشد و هر یک از این مواد غذایی که ما در طول روز استفاده می نماییم، دچار آلودگی باشد. ممکن است ما دچار مسمومیت و بیماری و حتی مرگ شویم. از این رو در واقع یکی از مهمترین اهداف ثبت برند موادغذایی در ایران و جهان حفظ بهداشت و سلامت این مواد غذایی می ‌باشد، اما می‌خواهیم بدانیم که ثبت برند مواد غذایی در ایران و جهان چگونه است و ما چگونه می توانیم به ثبت برند مواد غذایی خود بپردازیم؟

در ایران و جهان ثبت کردن برند و علامت تجاری ممکن است دارای تفاوت ‌های اندکی باشد. با این وجود ما به شرح دقیق آن ها خواهیم پرداخت. قبل از هر چیز می خواهیم بدانیم که برند یا نام تجاری چیست و به چه دردی می خورد. برند در واقع یک سمبل، شعار، نشانه و حتی یک علامت برای یک کارخانه می باشد.

معمولاً کارخانه ها باید یک نام تجاری برای خود انتخاب نمایند و روی تمامی محصولات خود آن نام تجاری را ثبت کنند. نام تجاری کاملاً اختصاصی بوده و در صورتی که توسط یک کارخانه به صورت قانونی ثبت شود، کارخانه دیگری نمی ‌تواند به هیچ عنوان آن نام را از آن خود کند و یا حتی به طور غیرقانونی به تولید مواد غذایی با نام آن شرکت اقدام نماید.

در صورتی که کارخانه این کار را انجام دهد، مورد برخورد قانون قرار گرفته و طبق قوانین خاص خود مجازات می گردد. از این رو در واقع این یکی از اهداف ثبت برند مواد غذایی در ایران و جهان این است که که کارخانه دیگری نتواند از نام یک کارخانه سوء استفاده نماید.

 

ثبت برند خوراکی

ثبت برند خوراکی

دلیل مهم ثبت برند خوراکی در ایران و جهان:

به طور کلی برند، شناسنامه ی یک ماده ی غذایی به شمار می آید. معمولاً کارخانه ‌ها با توجه به ماده ی غذایی که تولید می ‌کنند، از نظر کیفیت، بهداشت و قیمت محصولات مورد مقایسه با سایر کارخانه ‌های دیگر قرار می گیرند. هر کارخانه‌ای که بتواند معیارهای مثبت بیشتری را از آن خود نماید، مسلماً در میان مردم محبوب تر بوده و خریداران از آن استقبال بیشتری می کنند.

از این رو افراد می توانند با ثبت برند موادغذایی در ایران و جهان به افزایش درآمد خود کمک کنند. نحوه ثبت برند مواد غذایی در ایران و جهان کاملاً برای همه افراد یکسان بوده و دارای ملزومات و قانون های خاص خود است. در صورتی که یک کارخانه برند تجاری نداشته باشد، نمی تواند به تولید مواد غذایی و عرضه آن در میان مردم بپردازد.

جالب است بدانید که ثبت برند مواد غذایی به دسته های مختلفی تقسیم می گردد. به این صورت که هر کارخانه باید ابتدا گروه مواد غذایی خود را مشخص کرده و سپس به ثبت برند بپردازد. این گروه بزرگ شامل دسته های زیر است:

 • نان و غلات
 • میوه و سبزیجات
 • شیر و لبنیات
 • گوشت و حبوبات
 • و غیره.

همه این مواد غذایی را نمی ‌توان در یک کارخانه تولید نمود. چراکه هر کارخانه باید تنها در یک دسته ی خاص فعالیت خود را اعلام و به ثبت برند مواد غذایی خود بپردازد. در واقع ثبت برند مواد غذایی نیازمند داشتن پروانه تاسیس از جانب یک کارخانه می باشد. به این صورت که اگر کارخانه ای پروانه تاسیس نداشته باشد، نمی تواند به ثبت برند بپردازد.

ثبت برند مواد غذایی در سال 1400

ثبت برند مواد غذایی در سال 1400

 

مدارک مهم برای ثبت برند خوراکی یا مواد غذایی:

مدارکی که برای ثبت برند مواد غذایی نیاز است. شامل موارد زیر می باشد:

 • ارائه یک نسخه کپی شده از آگهی تاسیس مرکز
 • ارائه یک نسخه کپی شده از پروانه بهره برداری و همچنین جواز تاسیس
 • ارائه یک نسخه کپی شده از کارت بازرگانی یا نام شرکت
 • ارائه کپی شناسنامه از تمامی صفحات و همچنین کپی کارت ملی مدیر عامل
 • ارائه دادن نمونه علامت تجاری با ابعاد مشخص که معمولا ده سانتی متر در ده سانتی متر است.
 • ارائه دادن مهر شرکت
 • ارائه دادن وکالتنامه وکیل برای اشخاص حقیقی
 • ارائه دادن کپی شناسنامه و کارت ملی و تقاضا کننده
 • و غیره.

 

ثبت برند مواد غذایی

ثبت برند مواد غذایی

 

 

مراحل ثبت برند مواد غذایی در ایران:

در ادامه به مراحل به صورت جزئی به ثبت برند مواد غذایی یا برند خوراکی خواهیم پرداخت، اگر قصد دارید در این باره بیشتر بخوانید روی ثبت برند تجاری در ایران کلیک کنید همچنین با کلیک ثبت برند مادرید درباره ثبت برند خوراکی و انواع دیگر ثبت برند بین المللی بیشتر بخوانید این مراحل به شرح زیر می باشد:

 1. اولین مرحله این است که فرد بایستی استعلام برند را بگیرد که آیا شخص دیگری قبل از این برند را ثبت کرده است یا خیر؟
 2. در مرحله دوم که بعد از استعلام و تایید شدن آن می باشد، مراجعه کردن به اداره مالکیت معنوی است.
 3. سپس در این اداره مدارک را ارائه خواهد داد و برای پیگیری کردن نتیجه یک کد پیگیری را دریافت می‌کند.
 4. مرحله بعد از تکمیل کردن این اطلاعات در این سامانه می باشد که شما می توانید به ویرایش آن بپردازد.
 5. مرحله بعد نیز منتشر کردن آگهی برای نوبت اول است که توسط این اداره صورت گرفته اما هزینه آن را شخص متقاضی پرداخت می نماید.
 6. در مرحله آخر بعد از منتشر کردن در روزنامه‌های کثیرالانتشار اگر فرد شاکی پیدا نشود، ثبت برند صورت می ‌گیرد.

 

 

در رابطه با ثبت برند مادرید را نیز بخوانید