الماس داران پارسه خاورمیانه

۰۲۱-۹۱۳۰۵۱۶۱

مشاوره رایگان

پلمپ دفاتر توسط مرجع ثبت شرکت‌ها انجام می‌شود. به این صورت که در ابتدا تمام صفحات شماره‌گذاری می‌شود سپس شماره ثبت شرکت در آن وارد شده و مهر اداره ثبت شرکت‌ها در آن درج می‌شود.

به همین دلیل، امکان هیچ‌گونه جابجایی و تغییر اطلاعات وجود نخواهد داشت. در پایان هر سال مالی هم شرکت باید این دفترها را به اداره مالیات تحویل دهد. حتی اگر فعالیتی نداشته باشد و دفتر سفید باشد.

در این مطلب، ما قصد داریم تا علاوه بر تعریفی کلی درباره پلمپ دفاتر، به شرح انواع، مدارک مورد نیاز و مراحل این آن به طور کامل بپردازیم.

و در صورت داشتن هر گونه سوالی، شما عزیزان می‌توانید با تیم الماس داران پارسه خاورمیانه در ارتباط باشید.

و راهنمایی های لازم را از کسب کنید.

برخی فکر می‌کنند در صورتی که شرکت هیچ فعالیتی نداشته باشد، پلمپ دفاتر اجباری نیست

اما نکته این جاست که پلمپ در هر صورت اجباری است، حتی اگر شرکت فعالیت نداشته باشد و یا عدم فعالیت خود را ثبت کرده باشد. در حال حاضر از دفاتری که در ذیل آورده شده پلمب دفاتر کل و روزنامه بسیار حائز اهمیت میباشد که ممیزین مالیاتی نسبت به این موضوع حساسیت زیادی به خرج میدهند .

انواع
پلمپ دفاتر

هر تاجری به استثناء کسبه جزء میبایستی و میتوانند 4 قسم دفتر داشته باشد :

 • دفتر روزنامه
 • دفتر کل
 • دفتر دارایی
 • دفتر کپیه

دفتری است که در آن کلیه هزینه های سودو زیان به صورت روزانه درج می شود .
این دفتر به دو نوع تقسیم می شود. دفتر روزنامه اختصاصی و روزنامه عمومی.
دفتر روزنامه عمومی:
در این دفتر، شرکت ها و نیز تجار کلیه معاملات مالی و دیگر موارد مربوطه را باید به ثبت برسانند. ثبت دقیق اطلاعات مهم است و باید به آن توجه کنید.
دفتر روزنامه اختصاصی:
دفتر اختصاصی به دفتری می گوییم که بر اساس نوع معامله ها و به تفکیک، مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال می توان برای عملیات مالی خرید از یک دفتر استفاده کرد و برای عملیات مربوط به فروش از دفتری دیگر. برای پرداخت های نقدی، پرداخت های غیر نقدی و… هم از دفاتر جداگانه استفاده می شود.

حالا که فهمیدیم پلمب دفاتر چیست ، خوب است مطالب زیر را بدانیم:

جهت اخذ دفاتر پلمب شده هر سال؛ باید سال قبل از آن؛ در واقع پیش از شروع سال مالی جدید؛ اقدام به دریافت دفاتر پلمپ شده نمود. برای مثال برای دریافت دفاتر پلمب شده سال 1402 تا پایان اسفند سال 1401 باید اقدام نمود ؛مگر اینکه تمامی صفحات دفاتر؛ پیش از پایان سال مالی تمام شوند و نیاز به دفاتر جدید باشد که در اینصورت میتوانند دفاتر جدید اخذ نمایند.

پس از آشنایی با این که پلمب دفاتر چیست، خوب است بدانیم که تاجران باید برخی قواعد را در پر کردن این دفاتر قانونی رعایت کنند. برخی از این قواعد از قرار زیر اند:

کلیه معاملات و صادرات و واردات در دفاتر مذکور باید به ترتیب تاریخ در صفحات مخصوص نوشته شود.

معمولا برای آنکه دفاتر روزنامه و کل خط خوردگی پیدا نکنند، ابتدا به عنوان چرک نویس تنظیم می­شوند و پس از اینکه از درستی مبالغ و اطلاعات اطمینان حاصل شد، وارد دفاتر اصلی می­شوند.

دفاتری که تجار برای امور تجاری خود به کار می­برند، در صورتی که مطابق مقررات این قانون تنظیم شوند، بین تجار در امور تجاری سندیت خواهد داشت. در غیر این صورت علیه صاحب آن معتبر است.

تمامی شرکت ها، سازمان ها، موسسات، تجار و… که موظف به پرداخت مالیات هستند بایستی کلیه نقل و انتقال ها و فعالیت های مالی خود را در محل مشخصی ثبت نمایند. قانون برای این منظور دفاتر پلمپ را در نظر گرفته است. افراد موظف اند دفاتر پلمپ را از سازمان امور مالیاتی تحویل بگیرند و از آن ها استفاده نمایند. دفاتری که گفتیم به عنوان دفاتر قانونی و دفاتر تجاری هم شناخته می شوند. این دفاتر همان طور که گفتیم برای مشخص کردن فعالیت های مالی شما می باشد و تجار و شرکت ها اجبارا باید این دفاتر را پر نمایند. این دفاتر بر اساس کاربرد به صورت  50- 100 و 150 برگی ارائه می شوند. تمامی شرکت ها باید کارکردشان را با تکمیل این دفاتر اعلام نمایند. در صورتی که این کار را انجام ندهید، شرکت علی الراس خواهد شد که هزینه های اضافی برایتان به بار می آورد. حتی در صورتی که شرکت شما فعالیتی ندارد باز هم برای مشخص کردن عملکرد مالی تان باید این دفاتر را تکمیل کنید. در این شرایط دفاتر به صورت خالی تحویل داده می شود. دلیل این که به این دفاتر می گوییم دفاتر پلمب، این است که تمامی صفحات ان ها در اداره مالیات و ثبت شرکت پلمب می شود.

مدارک های مورد نیاز
 • کپی کارت ملی فرد متقاضی
 • کپی شناسنامه فرد متقاضی
 • اصل اظهارنامه
 • وکالتنامه در صورت داشتن نماینده قانونی
 • مدارک شناسایی شرکت
 • کپی کارت ملی و شناسنامه مدیر عامل شرکت
 • اصل اظهارنامه با امضای یکی از مدیران شرکت
 • کپی روزنامه رسمی با آخرین تغییرات
 • وکالتنامه در صورت داشتن نماینده قانونی

فرآیند و مراحل

——————

۱-مدارک شناسایی:
1-مدارک شناسایی مدیر عامل 2-روزنامه رسمی شرکت 3-مهر شرکت
۲-مراحل اداری:
اقدام کارشناس جهت دریافت دفاتر
۳-پست دفاتر:
ارسال دفاتر پلمپ توسط پست به آدرس متقاضی

دلایل رد دفاتر

پیامدهای عدم پلمپ دفاتر

برای این‌که یک شرکت بتواند کد اقتصادی بگیرد، باید دفاتر خود را پلمب کرده باشد. پس از دریافت این کد، می‌تواند مفاصا حساب مالیاتی خود را از اداره مالیات دریافت کند. در نتیجه اولین قدم برای این که شرکت نشان دهد در امر مالیات شفاف است، ارائه این دفاتر است. به همین دلیل اگر دفاتر را ارائه نکند و یا ایراد و نقصی در آن‌ها وجود داشته باشد، از طرف اداره امور مالیاتی جریمه می‌شود. با توجه به اینکه پلمب دفاتر هزینه چندانی برای شرکت ندارد، بهتر است در اول سال مالی نسبت به پلمب دفاتر اقدام کنید تا مشکلات مالیاتی برای شما به وجود نیاید حتی اگر شرکت شما فعالیتی نداشته باشد.

کاربرد
|
1- ارایه اظهارنامه مالیات 2- اخذ کارت بازرگانی
نکته : در صورت عدم ارائه دفاتر ، جریمه ای معادل ۲۰% مالیات و در صورت رد دفاتر جریمه ای معادل ۱۰% مالیات منظور خواهد شد.
درخواست مشاوره
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
نام و نام خانوادگی:
مراحل پلمپ دفاتر حقیقی
مراحل پلمپ دفاتر حقوقی
اشتراک گذاری این مطلب در :