بورس و بازگشت حقیقی ها

بورس و بازگشت حقیقی ها

بورس و بازگشت حقیقی ها

ورود پول واقعی به عرصه معاملات سهام از سر گرفته شد و وضعیت خوب بورس تهران به لحاظ ثبت عملکرد مثبت بخشی از پول های سرگردان مردم را روانه بورس تهران کرد.

نوسانات قیمت ها در اتاق شیشه ای ادامه دارد و بورس تهران هم اکنون در حالتی آفتابی تر از همیشه میزبان سهامداران خود است. پس از فتح بالاترین رکوردهای سال 1999، بازار سهام اکنون هر روز رگه های هیجان انگیزی را برای سهامداران ایجاد می کند. دو سالی که تلخ ترین خاطرات را برای برخی سرمایه گذاران رقم زد و جمعی از فعالان بازار سهام عطایی بازار را به دیدار او هدیه کردند و برای همیشه صحنه معاملات سهام را ترک کردند. برخی از سهامداران نیز با ماجراهای رنگارنگ بازار کنار آمدند و نوسانات را جزء لاینفک بازاری مانند بورس تهران دانستند و تجربه تلخ این دوره پلی شد برای این دسته از مردم برای رسیدن به کارایی در جهش های بعدی. بازار. یکی از این جهش های بازار مورد بحث از نیمه دوم سال گذشته آغاز شده و تاکنون ادامه دارد. در این رونق برخی سرمایه گذاران زیان های تحمیل شده در سال 1398 را جبران کردند تا تجربه اتفاقات تلخ و ناخوشایند این دوران در ذهن این گروه از فعالان بورس تهران به فراموشی سپرده شود. دیروز شاخص کل بورس وارد کانال جدیدی شد.

ورود پول واقعی به عرصه معاملات سهام از سر گرفته شد و وضعیت خوب بورس تهران به لحاظ ثبت عملکرد مثبت بخشی از پول های سرگردان مردم را روانه بورس تهران کرد. روز شنبه 850 میلیارد تومان پول توسط افراد حقیقی به مدار معاملات سهام تزریق شد. از میان 39 صنعت موجود در بورس تهران، 35 صنعت با ورود پول واقعی همراه بوده و تنها 4 صنعت شاهد خروج سرمایه واقعی بوده اند. ارزش معاملات خرد در بورس نیز به کانال 10 هزار میلیارد تومان بازگشت و با ثبت رقم 10 هزار و 950 میلیارد تومان، شاهد بالاترین ارزش این متغیر آماری از 16 شهریور 1400 بودیم.

نماگر اصلی بورس روز شنبه با ثبت رشد 65 هزار واحدی معادل 3.04 درصد به سطح بی سابقه و تاریخی 2 میلیون و 202 هزار واحد رسید. به این ترتیب شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران وارد کانال جدید 2.2 میلیون واحدی شد. برای چهاردهمین روز متوالی دماسنج اصلی بازار سهام بالاتر رفت. نماگر متوازن که نشان دهنده سهم های کوچکتر بازار است و چهره کلی بازار را به نحو مطلوب تری نشان می دهد، روز شنبه با افزایش 25 هزار واحدی به محدوده 676 هزار و 547 واحدی رسید. رشد 3.91 درصدی شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل گواه آن است که پس از رشدی که اخیرا در نمادهای شاخص رخ داد، جریان پول به سمت سهام کوچکتر با ارزش بازار پایین رفت، بنابراین این بار قرعه کشی شانس شما را دارد تا دریافت بازده در اطراف نمادها جستجو در بازار کوچک. افزایش 3.91 درصدی شاخص تراز در روز شنبه بیشترین درصد افزایش شاخص تراز از 15 اسفند سال گذشته بوده است. در آن روز نماگر موزون رشد 4.46 درصدی را ثبت کرد. همچنین شاهد سبز شدن نماگرها در ارز بودیم که شاخص کل ارز با رشد 3.32 درصدی به سطح 27 هزار و 59 واحد رسید. به این ترتیب، هر سه شاخص اصلی سهام در اولین روز هفته جهش بیش از 3 درصدی را تجربه کردند و هر سه شاخص اصلی بازار همچنان به بالاترین حد خود ادامه دادند و رشد روز قبل را ثبت کردند.