در جلسه کارگروه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران مطرح شد

در جلسه کارگروه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران مطرح شد

در جلسه کارگروه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران مطرح شد

در نخستین جلسه کارگروه‌های ذیل شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران در سال 1402، چالش صنایع گالوانیزه برای تامین مواد اولیه از بورس کالا مطرح شد. بر اساس آنچه که صاحبان این صنعت بیان کردند، تامین روی و شمش روی از بورس کالا به دلیل رشد ناگهانی تقاضا، حضور پر رنگ دلالان و رشد چند برابری قیمت برای آنها دست‌نیافتنی شده است.

جلسه کارگروه تخصصی شورای گفت و گوی دولت و خصوصی استان تهران به منظور بررسی موضوع تامین مواد اولیه صنایع گالوانیزه ایران در تالار تهران برگزار شد. در ابتدای این جلسه رئیس انجمن صنایع گالوانیزه ایران این موضوع را مطرح کرد که تامین ناکافی شمش روی و روی به عنوان مهمترین مواد اولیه این صنعت چالش های زیادی را برای فعالان این حوزه ایجاد کرده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، نصراله رهنما افزود: علاوه بر این، قیمت این مواد از کیلویی چند صد تومان به بیش از 120 هزار تومان افزایش یافته است و از آنجایی که صنعت گالوانیزه یکی از صنایع است. صنایع زیربنایی، افزایش بی رویه قیمت مواد اولیه در این بخش نیز بر قیمت تمام شده پروژه ها تأثیر گذاشته است. با وجود وجود این مواد در بورس، اکثر شرکت های تولیدی گالوانیزه فرصتی برای خرید شمش روی و روی از بورس پیدا نکرده و مجبورند مواد مورد نیاز خود را با قیمت های بالاتر از دلالان خریداری کنند.

رهنما با بیان اینکه در 6 ماه گذشته میزان تقاضای روی نسبت به عرضه بیش از 8 برابر شده است، ادامه داد: مکانیزم عرضه مشکل دارد و در صورت افزایش عرضه، این دلالان هستند که بیشتر کارها را انجام می دهند. خرید.. مکانیسم عرضه این محصول در بورس کالا باید تغییر کند.

در ادامه این جلسه سعید شفیعی نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت در این جلسه با تایید افزایش تقاضا نسبت به عرضه گفت: این وزارتخانه در کف عرضه 3600 تنی تجدید نظر کرده و این عرضه را برای خود افزایش داده است. 5100 تن افزایش یافته است. علاوه بر این، توانایی خرید مواد اولیه و صادرات شرکت های عرضه کننده شمش روی و روی در گرو رعایت این آستانه عرضه است. این مصوبه از ابتدای فروردین ماه برای اجرا ابلاغ شده است.

عباس یعقوبی، مدیر عملیات بازار بورس کالای ایران نیز با بیان اینکه تعیین هر گونه سهمیه برای خریداران بورس کالا باید توسط وزارت حراست انجام شود، افزود: یکی از راهکارهای تامین مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی است. که سهمیه خریداران در سامانه بهینه سازی مشخص و در بورس اعلام می شود.

وی با اشاره به اینکه در روزهای اخیر میزان عرضه تنها 800 تن بوده است، ادامه داد: بررسی این ارقام نشان می دهد که آستانه عرضه اعلام شده از سوی وزارت صلح رعایت نشده است و نظارت بر کف نیز بر عهده این وزارتخانه است.

یعقوبی در ادامه با تاکید بر اینکه نظارت منظم و هفتگی بر رعایت حد پایین عرضه توسط وزارت حراست، بازار را از کمبودها نجات می دهد، افزود: اینکه صادرات شرکت های عرضه کننده در گرو رعایت حد پایین عرضه باشد چندان نخواهد بود. مفید است، زیرا بسیاری از این شرکت ها صادرات ندارند. در این شرایط، یک راه حل، نظارت منظم بر عرضه 210 شرکت بزرگ تولید کننده بلوک روی و روی در بورس کالا است. در عین حال لازم است وزارت ایمنی با کمک انجمن صنایع گالوانیزه ایران، خریداران واقعی روی را شناسایی و به بورس کالا معرفی کند.

در ادامه این نشست سایر حاضران به ارائه نقطه نظرات و دیدگاه های خود پرداختند. از جمله اینکه نوسانات و جهش ناگهانی نرخ ارز به یکی از عوامل مهم افزایش تقاضا در بورس کالا تبدیل شده است و سیاست ارزی 28 هزار و 500 تومانی بیش از تصور سیاستمداران بر اقتصاد تاثیر می گذارد.

هومان حاجی پور، معاون بازرگانی اتاق تهران که ریاست جلسه را بر عهده داشت، به جمع بندی پیشنهادات و نظرات پرداخت و گفت: تا زمانی که سیاست های ارزی اصلاح نشود، راهکارهای کوتاه مدت برای حل مشکل صنعت گالوانیزه ایران حداقل به این منظور است. پیشنهاد شده است که وزارت امنیت دستور کار نظارت هفتگی سطح عرضه را با تمرکز بر 10 شرکت عمده تامین کننده تعیین کند.

وی افزود: در عین حال وزارت دفاع با تعامل و رایزنی با انجمن های گالوانیزه ایران، سندیکای رنگ و رزین، انجمن صنایع لوازم خانگی، سندیکای لوله و پروفیل، سندیکای لوله ضخیم و سرب، میزان واقعی مصرف روی را تعیین کرد. انجمن صنایع روی نتیجه این جلسه را ظرف یک ماه آینده به نهادهای مربوطه گزارش دهید.

موارد مطرح شده در کارگروه های کارشناسی شورای گفتگو جهت جمع بندی یا پیگیری نهایی به جلسات اصلی شورای گفتگو ارجاع می گردد.