تعیین حداقل قیمت وارداتی سیب درختی به بنادر هند

تعیین حداقل قیمت وارداتی سیب درختی به بنادر هند

تعیین حداقل قیمت وارداتی سیب درختی به بنادر هند

وزارت بازرگانی هند با صدور بخشنامه جدید، حداقل قیمت برای واردات سیب درختی به بنادر این کشور را 50 روپیه برای هر کیلوگرم (معادل 61 سنت) تعیین کرد.

 به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، تعیین کف قیمت وارداتی برای سیب از سوی دولت هند در حالی است که ایران پس از ترکیه، دومین صادرکننده بزرگ سیب به این کشور است و طی سال گذشته، مقصد 13 درصد صادرات سیب درختی از ایران به بازار هند بوده‌است. اگرچه از نظر کمّی، ایران دومین صادرکننده سیب به هند است اما از حیث ارزش، ایران با صادرات 35 میلیون دلاری، در رتبه چهارم تامین‌کنندگان بزرگ سیب درختی به بازار هند قرار دارد.

بر اساس این گزارش، وزارت بازرگانی هند طی بخشنامه‌ای در 8 می سال 2023 (18 اردیبهشت‌ماه امسال) حداقل قیمت 50 روپیه برای هر کیلوگرم (61 سنت) در بنادر هند (CIF) را شرط مجاز واردات سیب به این کشور اعلام کرد و در عین حال، کشور بوتان از این کف قیمت مستثنی شده‌است.

بخش اقتصادی سفارت ایران در دهلی‌نو، در تحلیل بخشنامه اخیر وزارت بازرگانی هند، با اشاره به اینکه ایران تنها کشوری است که متوسط قیمت سیب صادراتی آن به هند، کمتر از 61 سنت و به طور مشخص، 44 سنت برای هر کیلوگرم است، تصریح کرده‌است که تعیین حداقل قیمت سیب وارداتی از سوی دولت هند، تنها متوجه صادرات سیب ایران می‌شود.

در این تحلیل که در اختیار روابط عمومی اتاق تهران قرار گرفته، تصریح شده‌است که متوسط قیمت سیب وارداتی به هند 80 سنت است و دیگر رقبا از جمله ترکیه، آمریکا، شیلی، نیوزیلند، استرالیا و برخی کشورهای اروپایی که محصول سیب خود را با قیمت‌های عمدتا بیش از قیمت تعیین شده به هند صادر می‌کنند، بیشترین نفع را می‌برند.

در این رابطه همچنین به تولید سیب در منطقه جامو و کشمیر هند اشاره شده که بر اساس مستندات بخش اقتصادی سفارت ایران در دهلی‌نو، طی سال 1400 سهم این منطقه در تولید داخلی سیب حدود 70 درصد از کل کشور هند بوده‌است، از این رو، بخشنامه اخیر وزارت بازرگانی هند، پاسخی به فشار تولیدکنندگان سیب در جامو و کشمیر و مقابله با واردات این محصول از ایران است.

بر این اساس، تصریح شده است که باغداران کشمیر، به طور مداوم خواستار اقدامات حمایتی دولت هند، به ویژه در برابر واردات سیب ایران شده‌اند چرا که معتقدند محصول ایران با واسطه افغانستان به هند وارد می‌شود تا این محصول صادراتی ایران، مشمول تعرفه صفر که میان هند و افغانستان برقرار است، شود.

در همین رابطه، معاونت بین‌الملل اتاق ایران در تحلیل بخشنامه اخیر وزارت بازرگانی هند و تبعات آن روی صادرات سیب ایران به این کشور، تصریح کرده‌است که با توجه به مازاد تولید سیب ایران و ارزآوری 35 میلیون دلاری صادرات آن به هند طی سال گذشته، لازم است پیش از آغاز فصل برداشت این محصول، نسبت به انجام مذاکرات یا اقدامات جبرانی و متقابل تجاری در قبال هند و نیز تقویت ظرفیت سردخانه‌ای و یافتن بازارهای جایگزین اقدام فوری صورت گیرد.

بخشنامه وزارت بازرگانی هند