تعیین حداقل قیمت وارداتی سیب درختی به بنادر هند

تعیین حداقل قیمت وارداتی سیب درختی به بنادر هند

تعیین حداقل قیمت وارداتی سیب درختی به بنادر هند

هند پیش پای صادرات سیب ایران به این کشور سنگ انداخت

وزارت بازرگانی هند با صدور بخشنامه جدید، حداقل قیمت برای واردات سیب درختی به بنادر این کشور را ۵۰ روپیه (معادل ۶۱ سنت) برای هر کیلوگرم تعیین کرد.

نکته اینکه ایران تنها کشوری است که متوسط قیمت سیب صادراتی آن به هند، کمتر از ۶۱ سنت و به طور متوسط برابر ۴۴ سنت برای هر کیلوگرم است. از این رو تعیین حداقل قیمت سیب وارداتی از سوی دولت هند، تنها متوجه صادرات سیب ایران می‌شود.

متوسط قیمت سیب وارداتی به هند ۸۰ سنت است و دیگر رقبا از جمله ترکیه، آمریکا، شیلی، نیوزیلند، استرالیا و برخی کشورهای اروپایی که محصول سیب خود را با قیمت‌های عمدتا بیش از قیمت تعیین شده به هند صادر می‌کنند، از این محدودیت منتفع می‌شوند.

به نظر می‌رسد این محدودیت با فشار باغداران جامو و کشمیر وضع شده که حدود ۷۰ درصد از تولید سیب کل هند مربوط به این منطقه است. باغداران کشمیر، به طور مداوم خواستار اقدامات حمایتی دولت هند، به ویژه در برابر واردات سیب ایران شده‌اند چرا که معتقدند محصول ایران با واسطه افغانستان به هند وارد می‌شود تا مشمول تعرفه صفر شود که میان هند و افغانستان برقرار است.

از نظر کمّی، ایران دومین صادرکننده سیب به هند است اما از حیث ارزش، ایران با صادرات ۳۵ میلیون دلاری، در رتبه چهارم تامین‌کنندگان بزرگ سیب درختی به بازار هند قرار دارد.