ثبت شرکت در فرودگاهی امام خمینی

ثبت شرکت در فرودگاهی امام خمینی

ثبت شرکت در فرودگاهی امام خمینی

منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی امام خمینی

ثبت شرکت در شهر فرودگاهی امام خمینی | این منطقه تقریبا در چهل کیلومتری تهران واقع شده و جزء مناطق تازه تاسیس در شورای عالی مناطق آزاد تجاری است. تقریبا در اواخر سال 1395 از طرف نهاد ریاست جمهوری شروع به احداث شد و همچنان در زمینه ها و متراژهای حاشیه این منطقه در دست احداث است . از آنجایی که این منطقه در نزدیکی و جوار فرودگاه امام خمینی واقع شده یکی از بهترین موقعیتها برای کارگو ، ترخیص ، export , import است. این منطقه شامل سوله و انبارهایی است که به لحاظ موقعیت مکانی،بعد از پارکینگ شماره 3 فرودگاه موجود است و بهترین موقعیت برای سرمایه گذارانی است که هدف depo و تجمیع کالا را دارند.یکی از راههای پررنگ برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی امام خمینی،ثبت شرکت می باشد. منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی در سال 1399 آغاز به کار نموده است.

این منطقه در انتهای ضلع جنوبی فرودگاه امام خمینی واقع شده است. مساحت منطقه آزاد 1500 هکتار می باشد. بر اساس ماده 166 برنامه پنجم توسعه قرار است شهر فرودگاهی امام خمینی قطب اول حمل و نقل هوایی بار و قطب دوم حمل و نقل هوایی مسافر در کشور باشد. همچنین رسیدن به قطب گردشگری بین المللی، مرکز درمانی، ارائه خدمات نوین بانکی و بیمه ای و… از اهداف تشکیل این منطقه عنوان شده. نزدیکی این منطقه به شهر تهران و بازار چندین میلیونی آن و فرودگاه امام خمینی از مهمترین مزایای این منطقه است.

نکته: در ضلع غربی فرودگاه، منطقه ویژه اقتصادی امام خمینی به مساحت 2500 هکتار واقع شده که نباید با این منطقه آزاد اشتباه گرفته شود.

مزایای راه اندازی کسب و کار و ثبت شرکت در منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی

 • معافیت مالیاتی معافیت گمرکی
 • نزدیکی به فرودگاه بین المللی امام خمینی
 • نزدیکترین منطقه آزاد به شهر تهران
 • قرار گرفتن در قطب لجستیکی ایران
 • دارا بودن 16 پست اسکله با ظرفیت مجموع بیش از 2 میلیون تن کالا
 • منطقه هدف گردشگری درمانی

چنان که پیشتر در مباحث مربوط به ثبت شرکت در مناطق آزاد گفته شد یکی از مزایای تاسیس شرکت در این مناطق ثبت آسان آن است. برای ثبت شرکت نیازی به اخذ گواهی عدم سوء پیشینه کیفری نیست.

در مجموع مدارک لازم جهت اقدام به ثبت شرکت عبارتند از:

 • کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه اعضا و نداشتن سوء پیشینه کیفری
 • شرایط و مدارک لازم جهت ثبت شرکت در منطقه ازاد شهر فرودگاهی امام خمینی

جهت ثبت شرکت در منطقه آزاد تجاری شهر فرودگاهی امام خمینی تهیه مدارک ذیل الزامی است که این مدارک برای تاسیس شرکتهای با مسئولیت محدود و یا سهامی خاص الزامی و مشترک است :

 • – رونوشت برابر با اصل شده مدارک هویتی ( شناسنامه و کارت های ملی ) اعضا.
 • – رونوشت اجاره نامه فی مابین سرمایه گذار ( شرکت در شرف تاسیس ) و نماینده سازمان سرمایه گذاری منطقه آزاد.
 • – چنانچه احدی از شرکا از اتباع خارجی سایر کشورها باشد کد فراگیر یا کد فیدا FIDAنیاز است.
 • – فیش واریز 35% از سرمایه تاسیس شرکت که حداقل معادل سیصدو پنجاه میلیون ریال میباشد.
 • – مجوز فعالیت یا اسناد ثبت نام آن.

محورهای اصلی کسب و کار و ثبت شرکت در منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی

در زمینه های مشروح ذیل میتوانیم کسب و کارهای مختلف راه اندازی نماییم:

حمل و نقل هوایی – گردشگری درمانی – خدمات نوین بانکی و بیمه ای – شهر الکترونیک، صنایع خلاق- فن آوریهای برتر و لجستیک

نحوه معافیت گمرکی در منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی

مطابق ماده 13 «قانون چگونگی اداره مناطق آزاد»: «اشخاص حقیقی و حقوقی که در منطقه آزاد به انواع فعالیت های اقتصادی اشتغال دارند نسبت به هر نوع فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد از تاریخ بهره برداری مندرج در مجوز به مدت 15 سال از پرداخت مالیات بر درآمد و دارایی موضوع قانون مالیات های مستقیم معاف خواهند شد و پس از انقضاء پانزده سال تابع مقررات مالیاتی خواهند بود.

البته در سال 1388 این ماده اصلاح و معافیت 15 ساله آن به 20 سال افزایش یافت.

پس از ابلاغ قانون پنجم توسعه که کلیه فعالان اقتصادی از جمله فعالان مناطق آزاد را موظف به ارایه اظهارنامه مالیاتی دانست؛ برداشتهایی از این قانون مبنی بر از میان رفتن معافیت مالیاتی 20 ساله از مناطق آزاد شد. اما علیرضا عامری – مدیرعامل منطقه آزاد کیش – در مصاحبه با شبکه اخبار اقتصادی و دارایی این مطلب را تکذیب و اعلام داشت که این معافیت ها همچنان پابرجا است.

ثبت شرکت در شهر منطقه آزاد فرودگاهی امام خمینی

ثبت شرکت در منطقه آزاد فرودگاهی

ورود هر نوع کالا به هر یک از مناطق آزاد مجاز است. به استثنای کالاهایی که به موجب شرع یا قانون ممنوع، یا بر اساس مقررات ویژه‌ آن منطقه غیرمجازمی‌شود. همچنین است ممنوعیت ورود کالاهای ساخت اسرائیل کالاهایی که از خارج یا سایر نقاط کشور و یا دیگر مناطق آزاد تجاری – صنعتی کشور، وارد منطقه می‌شوند،

چنانچه از نوع مصالح، ابزار و لوازم ساختمانی ‌برای احداث واحد تولید، تجاری، خدماتی، مسکونی و فعالیت‌های زیربنایی (‌به استثنای وسایل تزیین و مبل) باشند، یا به تشخیص سازمان منطقه و به میزان‌ مورد نیاز از پرداخت عوارض بندری و فرودگاهی معاف هستند ولی مشمول پرداخت هزینه‌های خدماتی می‌باشند ماشین‌آلات، مواد اولیه، اجزا و قطعات مورد نیاز تولید، تجهیزات و ابزارآلات تولیدی، قطعات یدکی ماشین‌آلات تولیدی وسایل نقلیه سرمایه‌ای (‌به‌استثنای اتومبیل سواری و قایق تفریحی) از پرداخت عوارض بندری و فرودگاهی معاف، ولی مشمول پرداخت هزینه‌های خدماتی می‌باشند.

کالاهایی که از خارج یا سایر مناطق آزاد کشور، به منطقه وارد و ترخیص قطعی می‌گردند، مشمول‌پرداخت عوارض بندری و فرودگاهی می‌باشند و در صورتی که کالاهای مذکور صدور مجدد شوند صرفاً عوارض بندری و فرودگاهی اخذ شده، قابل استرداد ‌خواهد بود.