تابستان بدون خاموشی، شامل صنایع هم می‌شود؟

تابستان بدون خاموشی، شامل صنایع هم می‌شود؟

تابستان بدون خاموشی، شامل صنایع هم می‌شود؟

سخنگوی صنعت برق اعلام کرده است که طبق پیش‌بینی‌های وزارت نیرو، مشترکان برق در تابستان ۱۴۰۲ خاموشی نخواهند داشت؛ بر این اساس آیا این «تابستان بدون خاموشی» شامل صنعت‌گران نیز خواهد بود یا صرفا بخش خانگی از این موهبت برخوردار خواهد بود؟ حمیدرضا صالحی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، بر این باور است که احتمالاً باز هم به صنایع خاموشی تحمیل می‌شود.

سخنگوی صنعت برق چندی پیش به مشترکان برق این مژده را داد که تابستان 1402 را بدون وقفه سپری می کنند. مصطفی رجبی مشهدی در سخنان خود خاطرنشان کرد: در دوره پیک تابستان 1401 با همکاری خوب حوزه خانوار، مصرف برق 4 درصد کاهش یافت که در 10 سال گذشته مشاهده نشد. در حالی که سخنگوی صنعت برق این سخنان امیدوارکننده را بیان کرد، به نظر می‌رسد که مشترکان مسکونی حرف او را قبول دارند. زیرا این مسئول حتی اشاره ای به وضعیت برق رسانی در صنایع نکرد. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که قطعی مداوم و مکرر برق در تابستان گذشته منجر به خسارات هنگفتی در برخی صنایع شد که از قضا جزو صنایع زیرساختی بودند. گفته می شود که این ضرر تنها در صنعت فولاد بیش از 6 میلیارد دلار برآورد می شود.

بنابراین، فعالان بخش خصوصی انتظار دارند سندیکای بخش انرژی، اگر نگوییم تامین برق را در اولویت قرار دهند، حداقل چشم انداز روشنی از وضعیت تامین انرژی صنعتگران در ماه های آینده ترسیم کنند.

حمیدرضا صالحی، عضو هیئت اتاق تهران، احتمال گرفتاری صنایع را در تابستان سال جاری از خاموشی‌های تابستانی عنوان کرد و افزود: بیشتر خاموشی‌هایی که صنعت در تابستان با آن مواجه است، قطعی‌های برنامه‌ریزی شده است که وزارت نیرو بر اساس برنامه‌ریزی‌های خود به دلیل خاموشی‌های تابستانی انجام می‌دهد. به عدم تعادل در تولید و مصرف انرژی اعمال می شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، صالحی افزود: مشکل این است که تمام کمبودهای برق ناشی از این ناهماهنگی به بخش صنعت تحمیل شده است. اما طی توافق صورت گرفته بین وزارت نیرو و صمت، فهرست مندرجات طرح قطع برق صنایع به آنها ارائه می شود تا با خاموش کردن تجهیزات حساس خود از آسیب های بیشتر جلوگیری کنند.

وی با اشاره به اینکه سهم مصرف برق در بخش خانگی حداکثر 45 درصد است، ادامه داد: در دستورالعمل ارسالی از سوی نهادهای بالاتر به وزارت نیرو تاکید شده است که برق در منازل باید به هر قیمتی حفظ شود. اینجاست که سیاست گذار تصمیم می گیرد در صورت کمبود برق صنایع را قطع کند. این در حالی است که حدود یک سوم برق تولیدی کشور به صنایع بالای یک مگاوات اختصاص دارد. یعنی اگر تولید و مصرف برق را حدود 341 میلیارد کیلووات ساعت در نظر بگیریم، حدود 120 میلیارد کیلووات ساعت برق توسط صنایع بالای یک مگاوات مصرف می شود. این عدد کم نیست و زمانی که قطع شود در عمل تولید که ارزش افزوده تبدیل برق به محصول یا صادرات یا تامین برق مدارهای پایین دستی است در خطر است.

وی افزود: این به معنای اختلال در تولید شرکت هایی خواهد بود که بعضاً در بازار داخلی یا صادراتی تعهداتی دارند و در عین حال سهامداران آن دسته از شرکت هایی که عمدتاً در بورس هستند متضرر می شوند.

این عضو هیات اتاق تهران با اشاره به نگرش سایر کشورها به برق خانگی و صنعتی تصریح کرد: سایر کشورهایی که در زمینه اقتصاد و صنعت پیشرفت کرده اند از برق خانگی به عنوان برق مصرفی و برق صنعتی به عنوان تولید و تبدیل برق یاد می کنند. . در این کشورها برق صنعتی ارزانتر از برق خانگی تامین می شود و دلیل آن این است که برق صنعتی ارزش افزوده و اشتغال ایجاد می کند و درآمد مالیاتی بیشتری را برای دولت به ارمغان می آورد.

صالحی در ادامه با اشاره به نامگذاری سال جاری به عنوان مهار تورم و رشد تولید گفت: یکی از اقدامات برای تحقق این شعار تلاش برای عدم وقفه در توان صنایع است. در این صورت باید نگرش و رویکرد دستگاه حاکمه نسبت به تامین برق صنایع تغییر کرد. البته راه حل هایی برای حل عدم تعادل برق وجود دارد، مانند تسهیل سرمایه گذاری بخش خصوصی در این زمینه. در غیر این صورت پیام تعطیلی صنایع کاهش تولید، اشتغال و صادرات خواهد بود.