اتاق بازرگانی کوبا و دبیرکل تهران

اتاق بازرگانی کوبا و دبیرکل تهران

اتاق بازرگانی کوبا و دبیرکل تهران

آنتونیو کاریکارته کورونا، رئیس اتاق بازرگانی کوبا، به همراه آلبرتو گونزالس کاسالس، سفیر این کشور در تهران، در دیدار با بهمن عشقی، دبیرکل اتاق تهران، بر ضرورت توسعه روابط اقتصادی و مراودات تجاری بین دو کشور به‌ویژه در حوزه‌هایی مانند گردشگری، صنایع غذایی و انرژی‌های تجدیدپذیر تاکید کرد.

سفیر کوبا در تهران به همراه رئیس اتاق بازرگانی کوبا در دیدار با دبیرکل اتاق بازرگانی تهران، پیرامون وضعیت تجارت خارجی این کشور آمریکای لاتین با ایران و فرصت‌های پیش‌رو برای توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور به گفت‌و‌گو نشستند و با اعلام اینکه کوبا نیازمند واردات مواد اولیه در بخش‌های مختلف تولیدی است، از سرمایه‌گذاری این کشور بر بندر ماریل که در نزدیکی هاوانا واقع است خبر دادند و بر آمادگی این کشور در جذب گردشگر از ایران تاکید کردند.
به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در این دیدار بهمن عشقی، دبیرکل اتاق تهران، به توافق دوجانبه دو کشور ایران و کوبا که طی سال 2016 به امضا رسید اشاره کرد و با تذکر بر اینکه بازبینی مفاد این قرارداد و نقاظ ضعف و قوت آن در شرایط کنونی ضروری به نظر می‌رسد، تصریح کرد که توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور، مستلزم برقراری خط پروازی ارزان‌قیمت و خطوط کشتیرانی مستمر و مستقیم است.
دبیرکل اتاق تهران با بیان اینکه توسعه ارتباطات فرهنگی میان جامعه دو کشور ایران و کوبا، یکی از شروط تقویت و پایداری روابط اقتصادی دو کشور خواهد بود، بر ایجاد میز ایران‌شناسی و کوباشناسی در دانشگاه‌های تهران و هاوانا تاکید کرد.
عشقی در عین حال، با اشاره به روابط اقتصادی شکل گرفته میان ایران و ونزوئلا طی سال‌های اخیر، نسبت به ایجاد بازار سه جانبه میان ایران، ونزوئلا و کوبا و همچنین راه‌اندازی مدل همکاری‌های اقتصادی میان این سه کشور و زمینه‌سازی برای تبادل و جابه‌جایی کالاها و نقل و انتقالات مالی در این سه بازار، تاکید کرد. دبیرکل اتاق تهران همچنین تصریح کرد که فرآیند رو به جلو و مستمر مناسبات اقتصادی دو کشور ایران و کوبا را می‌توان با تبادل کالاهای با ارزش اقتصادی و کم حجم، آغاز کرد و توسعه داد.
در این دیدار، آنتونیو کاریکارته کورونا، رئیس اتاق بازرگانی کوبا، اولویت اول این کشور را در تولید و تامین مواد غذایی عنوان کرد و سرمایه‌گذاری و تولید روی انرژی‌های تجدیدپذیر را از جدی‌ترین سیاست‌های اقتصادی دولت این کشور آمریکای لاتین برشمرد.
وی با بیان اینکه سالانه 3 تا 3.5 میلیون نفر گردشگر از نقاط مختلف دنیا به کوبا سفر می‌کنند، توسعه سرمایه‌گذاری‌ها در بخش توریسم و گردشگری را از دیگر اولویت‌های اقتصادی این کشور عنوان کرد و یادآور شد که دولت کوبا با تقویت و افزایش سرمایه‌گذاری در بندر ماریل، به دنبال ایجاد هاب تجاری در منطقه است. وی همچنین از آمادگی ایجاد و استقرار میز ایران در اتاق بازرگانی کوبا خبر داد.